top of page

Neler Yaptık ?

‘Sanatla Konuşuyorum’ 

Sivil Toplum için Destek Vakfı koordinasyonu, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) yürütücülüğü ve Pegasus Hava Yolları’nın desteği ile “Sanatla Konuşuyorum” projesi hayata geçti.

 

Eğitim alanında dezavantajlı durumdaki çocuklara, sanat eğitimi ve mesleki eğitime eşit biçimde erişimlerinin sağlanması için; “Yarınlara Uçuyoruz” sloganı ile İstanbul’dan Mardin’ e giden ekibimiz Mardin Kızıltepe’de Gürmeşe İlköğretim Okulu’nda ilkokul öğrencileriyle sanat atölyeleri gerçekleştirdi.

 

Projede öğrenciler yaşlarına göre gruplanarak ayrıldı. Yaş gruplarına göre ayrılan etkinlikler farklı sınıflarda; ilk önce konu üzerinden sunum ile anlatıldı. Sonra uygulamalı çalışmalar ile kendi sanat eserlerini üreten Gürmeşe İlkokulu öğrencilerine, hayatlarında unutamayacakları bir deneyim yaşatıldı.  Eserlerini okulun çeşitli bölümlerinde sergilemek üzere asan öğrencilere atölyenin dışında temel sanat eğitimi ve sanat akımları ile ilgili kısa bilgiler verildi.

 

Yapılan atölye çalışmaları; 

 

  • Sanat Tarihine Giriş Atölyesi

  • Çini Desen Tasarımı Atölyesi

  • Seramik Eserler Atölyesi

  • Empresyonist Çizimler Atölyesi

  • Hayalimdeki Kız Kulesi/Galata Kulesi Maket Tasarım Atölyesi'İstanbul’un Sanat Tarihini Liseli Gençler Yazıyor'


 


“İstanbul’un Sanat Tarihini Liseli Gençler Yazıyor” projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ile gerçekleşen Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği’nin ilk yayın projesidir.  Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleşmesi planlanan proje, gençlerin kültür mirası algısını geliştirmeyi amaçlayarak başlatıldı.

 

İstanbul’daki kültürel miras öğelerinin gençler tarafından fark edilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan projeyle, lise eğitimini devam ettiren gençlere; “Yaşadığınız semtteki tarihi eseleri biliyor musunuz?” sorusu yol haritamızı belirledi.

 

Gençlerin; yaşadıkları semte başka bir gözle bakmalarını, çevrelerindeki sanat eserlerini fark etmeleri hedeflenen projede; lise öğrencilerinin her gün önünden geçtikleri veya çevrelerinde var olan ama hiç dikkat etmedikleri tarihi eserleri, kompozisyon olarak anlatmaları istendi.

 

İstanbul’un 30 ilçesinde, 40 okul ziyaretiyle amaçları anlatılan proje için yazım atölyeleri gerçekleştirildi. Başvuru esas alınarak gerçekleşen projede 2.000 öğrenciye ulaşıldı. Gelen yazılarla, proje sonunda “Semtimin Sanat Tarihi” kitabı yayımlandı. 

Kitapta, 20 farklı okuldan 49 öğrencinin kendileriyle özdeşleştirdikleri gerçek hikayelerden oluşan  yazılarına yer verildi. 

‘Sanat Terapileri’ 

‘Sanat Terapisi’ teması seçilen söyleşilerde; sosyal sağlık için güçlü bir araç olarak kabul edilen yaratıcı sanatların, ülkemizde psikoterapötik amaçlarla kullanılmasına katkısı üzerine bir üzerine konuşuldu. Küçükçekmece Belediyesi | Güzel Sanatlar Akademisi katkılarıyla gerçekleştirilen hem teşhis koymaya yardımcı bir araç hem de tedavi yöntemi olarak kullanılan sanat terapileri farklı branşlarda anlatıldı.

1)Sanat Terapisi - Dışavurumculuk - Dans Terapi

Dışavurumcu Sanat Terapisi söyleşisinde, drama/tiyatro, dans/hareket, yaratıcı yazı (şiir, hikaye, vb.), anlatı (story-telling) , resim, heykel, fotoğraf gibi sanatsal ifade yollarının birlikte ve bütünleşmiş bir biçimde bireylerde değişim ve gelişimi nasıl etkilediği anlatıldı.

2)Müzik Terapi

Her şeyin frekansı vardır. Müzikse duyabildiğimiz en estetik frekanstır. Üstelik bunun üzerimizde terapötik bir etkisi bulunur. Bizi sakinliğe ve yaratıcılığa sürükleyen bu etki, bilinen en eski terapi yöntemini doğurmuştur: müzik terapi. Söyleşide müzik terapisinin yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de biyolojik ve psikolojik rahatsızlıklarımız için kadim bir ilaç olmaya devam ettiği anlatıldı.

3)Sinema Terapi

Gerçeğe dair sorularımıza bazen en güzel cevabı kurgusal karakterler verir. Onlarla hislenir, onlar gibi düşünür, başlarına gelenlerden dersler çıkarırız. Söyleşide sinemanın bu özelliğiyle bizi içsel bir yolculuğa çıkarma, sorunlarımızın farkına varma ve davranışlarımızı değiştirme fırsatı vererek etkili bir terapi yöntemine dönüşmesi anlatıldı. Sinan Hakkında 

Kültür Tarihi Konuşmaları

 

Bugünü var eden, modern toplumların oluşmasına katkı sağlayan, tüm dünyaya ilham verip esin kaynağı olan, mimarideki dehasıyla kendinden sonraki kuşakları da etkileyerek hayran bırakan Sinan’ın anısına düzenlenen “Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlık Günü” etkinliği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, sergi ve söyleşi ile gerçekleştirildi.

Bu coğrafyanın yetiştirdiği değerli sanatkarlardan biri olan Mimar Sinan’ı anma etkinliğinde;  Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği’ne rahmetli gazeteci Vehbi Çelebi tarafından bağışlanan 1932 yılına ait İstanbul’da yer alan “Sinan Eserleri” yayınının orijinal nüshaları sergilendi. Mimarlık Günü’nde İstanbul’da yer alan Mimar Sinan eserlerinin eskiz çizimleri ve özellikleri davetlilerle buluşturuldu.

Kadıköy Belediyesi ve Sanat Tarihçileri Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen ”Kültür Tarihi Konuşmaları” serisinin Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

1)Tarih Boyunca Takvimler ve Yılbaşı Adetleri

2)II.Dünya Savaşı ve Sinema 

3)Bir Devrimi Anımsamak  “Vefatının 100. Sene-i Devriyesi Sultan II. Abdülhami̇d Han’ın Sanata Yaklaşımı” 

Kazı Tecrübeleri Söyleşisi

 

 

 

“Vefatının 100. Sene-i Devriyesi Sultan II. Abdülhami̇d Han’ın Sanata Yaklaşımı” 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Beyazıd Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleşen “Vefatının 100. Sene-i Devriyesi Sultan II. Abdülhamid Han’ın Sanata Yaklaşımı” programı bir konferans, sergi ve Giselle Bale gösterimi olarak düzenlendi.

Yrd. Doç. Ahmet Vefa Çobanoğlu / I. Abdülhamid Han Dönemi Dini Mimari

Dr. Aslıhan Erkmen / Sultan II. Abdülhamid Han’ın Kitap Merakı

Dr. Ilona Baytar / Marangoz Padişah Sultan II. Abdülhamid
ve Dönemin Mobilyaları

Dr. Müjde Dila Gümüş /II. Abdülhamid Dönemi’nde Milli Mimari

Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği ve İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Kulübü’nün birlikte gerçekleştirdiği “Kazı Tecrübeleri” söyleşisi, 

Sanat Tarihi Araştırma Kazılarında çalışmak isteyen öğrencileri bilgilendirme ve deneyim paylaşımı amacıyla hayata geçirildi.

 

Daha önce araştırma kazılarına katılmamış öğrenciler ile tecrübeli uzmanlar bir araya gelip deneyimlerini paylaşma fırsatı buldular. İlk defa kazıya gitmek isteyen öğrencilerin tüm soru ve endişelerine cevap verildi. Söyleşide; “Kazıların çalışma şartları? Kazı tecrübelerinin faydaları? Kazı Ekipmanları Nelerdir?” gibi pek çok konu üzerinde duruldu.

Get Inspired

bottom of page