top of page
Web paylaşım 470x980 px.png

Acerca de

Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği (STA) Kültür Tarihi Araştırması | Dijital Arşivleme Projesi başladı! Proje kapsamında; farklı etnik kimliklerin buluşma noktası olan tarihi yarımadanın kültürel ve toplumsal hafızası kayıt altına alınarak dijital arşiv çalışması yapılması amaçlanıyor. 18-29 yaş arasındaki gençlerin katılacağı projede; gençler Fatih’in yerel halkıyla röportajlar gerçekleştirerek yalnızca bölge halkının bildiği unutulmuş bir tarihi eseri veya bir geleneği kayıt altına alacak. "Elele" Kültür ve Sanat Yoluyla Değişim İçin Diyalog programı tarafından desteklenen proje kapsamında; gençlerin sözlü tarihi ve kültürel hafızayı dijital arşivleme yöntemiyle nesilden nesile aktarması hedefleniyor. 

Açık Rıza
Formu

KVKK

Kültür Tarihi Saha Araştırması | Dijital Arşiv Projesi Nedir?

Gönüllü gençlerden oluşturulacak gruplar ile İstanbul’un Fatih semtindeki 5 farklı bölgede sözlü kültür tarihi çalışması yapılarak gerçekleştirilecek bir dijital arşiv projesidir. Proje, Avrupa Birliği ve Gençlik Servisleri Merkezleri Derneği ortaklığı ile "Elele Projesi" çatısı altında gerçekleştirilecektir. Projeyle, farklı kültür ve inançlara sahip bireylerin yaşadığı Fatih’te; gençlerin yaşadıkları bölgedeki kültür tarihi araştırmasında birlikte çalışmaları sağlanacak. Fatih’in belirlenen 5 bölgesinde kültür tarihi araştırması saha çalışması başlatılacaktır. Projenin nihai hedefi; gençlerin kendilerini geliştirmelerine alan yaratırken aynı zamanda kültür tarihi belleğini sıradan insanların gündelik yaşamları üzerinden kayıt altına almaktır. Benzer biçimde, yetişkin kuşaklar ile genç kuşaklar arasında etkileşim sağlayarak, karşılıklı deneyim aktarımı aracılığıyla bir anlayış zemini geliştirmektir.

Kimler Gönüllü Olabilir?

İstanbul'da ikamet eden 18-29 yaş arası tüm gençler gönüllü araştırmacı olabilir.

Gönüllülerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Kültür mirasına sahip çıkan,
Öğrenmekten keyif alan,
Yeni insanlarla tanışınca mutlu olan,
Farklı kültürler ile tanışmayı seven,
Farklı kültürden insanlarla çalışmayı seven, 

Tarihe, Sanata, Mimariye özellikle ilgiliysen, bu proje tam sana göre !

Projede Kaç Gönüllü Yer Alacak?

Bu projede toplam 50 gönüllü öğrenci yer alacaktır.

Gönüllüler Projede Ne Kadar Süre Çalışacak?

Gönüllüler için 2023 Mayıs'ta başlayacak proje 2023 Eylül ayında sona erecektir. 

 

Proje Adımları Neler?

Projede yer alacak 50 Gönüllü genç belirlendikten sonra tanışma toplantıları yapılacaktır. Gönüllüler bu toplantılarda projenin nasıl yürütüleceği hakkında ayrıntılı şekilde bilgilendirileceklerdir. 5 farklı bölgede çalışmak üzere gönüllü grupları belirlenecektir. Her grup aldığı eğitimler sonunda kendi bölgesinde yaşayan kültür hazinelerine ulaşmaya çalışacaktır. Bu süreçte projenin tüm danışma ekibi genç gönüllüleri yönlendirecek ve destekleyecektir. Gençler saha da edindikleri tüm bilgi dokümantasyonunu sonrasında Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği'nin web sitesinde oluşturulacak dijital arşiv sisteminden paylaşma imkanı bulacaklardır. 

I. Gönüllü Ol

II. Tanışma Toplantısı

III. Grupların Belirlenmesi

IV. Eğitimler (Yazım Atölyesi, Röportaj Teknikleri, Fotoğraf ve Video, Bilgi, Belge Yönetimi, Veri Tarama)

V. Seminerler (Sanat Tarihi, Kültür Tarihi)

VI. Saha Gezileri

VII. Dijital Arşivleme

Hangi Bölgelerde Araştırma Yapılacak?

  • Yedikule 

  • Samatya

  • Ayvansaray 

  • Balat

  • Bahçekapı

Gönüllere Hangi Eğitimler Verilecek?

Yazım Atölyesi

Röportaj Teknikleri

Fotoğraf ve Video

Bilgi, Belge Yönetimi

Veri Tarama

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Başvuru formuna sayfanın yukarısındaki “Gönüllü Ol” butonundan ya da buradaki Başvur butonundan ulaşabilirsiniz. Başvuru sonucu olumlu olan adaylar mail yoluyla bilgilendirilecektir.

AB Bayrağı - Yazılı .png
“Bu Kültür Tarihi Araştırması | Dijital Arşivleme Projesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği’ne aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
elele mor logo - şeffaf arka plan.png
bottom of page