İstanbul’un Sanat Tarihini liseli Gençler Yazıyor

Proje

“Semtimin Sanat Tarihi” projesi, Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın iş birliği ile gerçekleşen lise öğrencilerine yönelik bir yayın projesidir.

Kültür medeniyetlerine ev sahipliği yapan İstanbul’un sanat tarihini, bu projede gençler kaleme alacaklardır. Her sokağında tarihin izlerini taşıyan İstanbul’un kültürel zenginliği, gençlerin gözünden anlatılacaktır.

“Yaşadıkları semte başka bir gözle bakmaları sağlanarak etrafındaki sanat eserlerini fark etmeleri hedeflenen projede;  lise öğrencilerinin yazıları ve fotoğraflarıyla yaşadığımız kentin her gün geçtiğimiz veya şimdiye kadar hiç geçmediğimiz sokaklarındaki tarihi eserleri, kompozisyon yazarak anlatmaları sağlanacaktır.”

Proje Kimler Başvuru Yapabilir ?

  • İstanbul’da ikamet eden,
  • İstanbulda lise eğitimine devam eden

tüm öğrenciler projeye başvuru yapabilir.

Başvuru Tarihleri ?

20 Ocak 2019 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında gönderilen başvurular değerlendirmeye alınacaktır.

Proje Kompozisyon Konusuna Dahil Olan Başlıklar

Taşınamaz Kültür Varlıkları

(Yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, ören yerleri, kale, hisar, sur, tarihi kışla, tabya ve istihkamlar, harabeler, kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular; tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane, darphane, şifahane,tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı çarşılar, sandukalar, sinagoglar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler, kabartmalar, mozaikler… vb)

Üretimin devam ettiği sanat ve zanaat atölye ve mekanları

Geleneksel sanatlar ve zanaatler alanında hala üretime devam eden atölye ve mekanlar, çağdaş ve modern sanat üretimi yapan atölye ve mekanlar

Proje Katılmak İçin Yapmanız Gerekenler ?

  • Kompozisyon konularına dahil olan kültür mirasını belirle,
  • Buraya Tıklayarak ön başvuru formunu doldur.
  • Anlatımını yapacağın kültür mirasını araştır.

( Kim yaptırmış? Neden yaptırmış? Hangi dönemde yapılmış? Bir hikayesi var mı? Farklı malzemeler kullanılmış mı? Hangi amaçlar için kullanılmış/kullanılıyor? Restorasyon yapılmış mı? gibi benzer sorulara cevap arayarak araştırmanızı yapın. Sorular örnektir. Kendi araştırma yöntemlerinizi kullanabilirsiniz.)

  • Anlatımını yapacağın kültür mirasına kendi hikayeni katarak anlat, (örnek kompozisyon metinlerini inceleyebilirsiniz) Metniniz en az 500 kelime en fazla 800 kelime aralığında olmalıdır.
  • Kompozisyonunda bahsi geçen yerin fotoğrafını çek.( Baskıya uygun yüksek çözünürlüklü fotoğraf olmalıdır.)
  • Gönüllülük esasına dayanan projede yer alabilmek için veli muvafakatı ve izninizin olduğunu belirten yazıyı hazırla. ( Örnek yazıyı şartnamenin sonunda görebilirsiniz.EK-1)
  • Adını, soyadını, yaşını, telefon numaranı, adresini, okulunun adını yazarak veli iznin, kompozisyonun ve fotoğrafın ile birlikte mail konusuna STA-GPDP yazarak 30 Mart 2019 tarihine kadar sanattarihiarastirmalari@gmail.com adresine gönder.